Willa przy ul Tylnej 9/11zaprojektowana przez Hilarego Majewskiego w stylu włoskiego renesansu powstała w 1881r na zlecenie Ludwika Grohmana. W 1894r. budynek została rozbudowany między innymi o klatkę schodową znajdującą się od strony wschodniej oraz ogród zimowy Willę podzielono na dwie części w drugiej części budynku zamieszkał syn Leon wraz z małżonkom. W 1913r. dobudowano piętrowy aneks z dodatkowym wejściem. W 1945r. wille ograbiło NKWD. Po wojnie budynek zajmowały kolejno przedszkole, żłobek, Muzeum Archeologiczno Etnograficzne. Następnie budynek stał pusty i niszczał. Od 1998r. willa znajduje się w rękach prywatnych i jest stopniowo odnawiana. Służy obecnie do organizacji imprez kulturowych. Do kompleksu pałacowego wchodzą również budynki gospodarcze stajnia, wozownia oraz Park im
Kilińskiego z altanom.
Źródło
/pl.wikipedia.org/wiki/Willa_Ludwika_Grohmana
wsiodle.lodzkie.pl/pl-def/poi/1957/
Neorenesansowa willa przy Tymienieckiego 24 również projektu Hilarego Majewskiego została wybudowana 1892r. przez najstarszego syna Ludwika Grohmana. Henryk Grohman po śmierci ojca prowadził firmę i ją rozbudował. Był również znanym kolekcjonerem i właśnie w tym budynku je przechowywał. Jego zbiór instrumentów przekazał do Muzeum Etnograficznego w Warszawie niestety spłonął 1939r. Do Muzeum Narodowego w Warszawie przekazał zbiór grafik japońskich oraz ceramik chińskiej i skrzypce Stradivariusa niestety nie przetrwały wojny. Ryciny trafiły do biblioteki Warszawskiej a księgozbiór do Biblioteki publicznej w łodzi. W willi na balach gościli znane osoby między innymi Paderewski, Witkacy, Sienkiewicz, Rubinstein. Budynek był kilka razy przebudowywany 1903r. według projektu Franciszka Chełmińskiego. W 1912r. według projektu Stanisława Stebelskiego.Po wojnie budynek trafił w skład przedsiębiorstwa Uniontex mieściły się w nim przedszkole i żłobek. Od 1993r w budynku działa muzeum książki artystycznej.
Źródło
pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Grohman, polskaniezwykla.pl
W 1842r. Traugott Grohman wybudował przy Targowej 81 dom do
którego się przeniósł ze Zgierza. Do jest klasycznym przykładem budownictwa pierwszej połowy XIXw.
Źródło pl.wikipedia.org/wiki/Traugott_Grohmann
W 1873r. przy ulicy Tylnej 14 powstał pałacyk dla Alfreda Grohmana syna Ludwika. Przewarza w nim styl klasycystyczny.Po 1892r. w budynkuulokowani zostali urzędnicy.
Źródło http://m.wsiodle.lodzkie.pl/poi/index/poi/1956/page/1/obj/
www.ulmpoland.pl/index.php?id=65